Resources
Parents
Staff Resources
Schools
ST CHARLES ATHLETIC DEPARTMENT
Athletic Director: Ashley Schlager
Administrative Assistant: Donna Schantz
St. Charles Coming Home
Friday, February 9th, 2024
Fulton @ St. Charles
Competitive Cheer Schedule
Varsity
Saturday February 3rd Owosso HS
Tuesday February 6th Merrill HS (MSAC #3)
Saturday February 10 Bullock Creek HS
Friday February 16th St. Charles HS (Districts)
Saturday February 24th Regionals- top 4 from districts
Friday March 1 (State Finals) - top 4 from regionals
JV
Saturday February 3rd- Owosso
Saturday February 10th - Bullock Creek
Swim Team Schedule
Thursday Feb. 01 @ Ovid-Elsie 6:00PM
Tuesday Feb. 06 John Glenn HS H 6:00PM
Friday Feb. 23 @ ISC Prelims SVSU TBA
Friday Feb. 23 @ ISC Championships SVSU TBA
Bowling Schedule
JV Schedule
Saturday February 3 @ Pins in Ithaca - 10 AM
Saturday February 10 @ Riverwood Lanes in Mt. Pleasant - 9 AM
Tuesday February 13 @ Northern Lanes in Sanford - 4 PM
Varsity Schedule
Thursday February 1-Chesaning @ Alley
Thursday February 8 NCC @ Crooked Creek
Saturday February 10 - Team Tournament - TBA
Saturday February 17 - Singles Tournament - TBA
Friday/Saturday February 23/24 - Regional Tournament @ Monitor Lanes - TBA
Tournament Schedule - Boys only
Sunday February 4 @ Monitor Lanes in Bay City - 9 AM - Scholarship Singles Tournament
B
U
L
L
D
O
G
S
Wrestling Schedule
Saturday – February 3, 2024
League Meet @ Carson City 9:00
Wednesday-Feb. 7th
MHSAA Team Districts – @ Hemlock 6 pm
Saturday-Feb. 10th
MHSAA Individual Districts @ Vassar
Wednesday -Feb. 14th
MHSAA Team Regionals –
Saturday-Feb. 17th-MHSAA Individual Regionals –
Friday-Feb. 23rd & 25th
MHSAA Team Finals
Friday-Sunday- March 2nd & 3rd
MHSAA Individual Finals –
Boys Basketball Schedule
Thursday – Feb. 1st, 2024
Montabella @ St Charles
Tuesday – Feb. 6th, 2024
St Charles @ CC-C
Thursday – Feb. 8th, 2024
St Charles @ Fulton
Tuesday – Feb. 13th, 2024
Ashley @ St Charles
Thursday – Feb. 15th, 2024
St Charles @ Sacred Heart
Thursday – Feb. 22nd, 2024
Coleman @ St Charles
Girls Basketball Schedule
Wednesday - Jan 31st, 2024
Breckenridge @ St Charles
Friday – Feb. 2nd, 2024
St Charles @ Montabella
Wednesday - Feb 7th, 2024
CC-C @ St Charles
Friday – Feb. 9th, 2024
Fulton @ St Charles
Wednesday-Feb 14th, 2024
St Charles @ Ashley
Friday – Feb. 16th, 2024
St Charles @ Sacred Heart
Friday – Feb. 23rd, 2024
St Charles @ Coleman
Thursday – Feb 29th, 2024
Merrill @ St Charles
MS Boys Basketball Schedule
Monday-Feb. 5th, 2024
St Charles @ Breckenridge
Wednesday – Feb. 7th, 2024
Sacred Heart @ St Charles
Monday – February 12th, 2024
St Charles @ Fulton
Wednesday – February 14th, 2024
St Charles @ CC-C
Monday – February 19th, 2024
St Charles @ Merrill
Wednesday – February 21st, 2024
Coleman @ St Charles
Start time: 4:30pm
Class of "2023"
Athlete/Mike Ballor
Athlete/Tyler Nieman
Athlete/Aaron Gordon
Athlete/Nijiyah Holden
Team/1978-79 Football Team
Distinguished Citizen/Dick Browne
Coach Glen"Dutch" Schrotenboer
Hall of Fame Alumni
Class of “2013”
Athlete/Paul Binkowski
Athlete/Dr Frank Gould
Athlete/Vic Herbers
Class of “2014”
Athlete/Tracy Bruno
Athlete/Lisa (Adams)McNeme
Athlete/Nick Pumford
Athlete/Mark Rusz
Athlete/Dale Tribfelner
Distinguished Service /Robert Scherzer
Coach/Patrick Rusz PHD
Coach/Robert Welzein
Class of “2015”
Athlete/Greg Goidosik
Athlete/Norm Kreager
Athlete/Mary Adams-Collier
Athlete/1963 State Champion Football Team
Athlete/1935 State Champion Football Team
Distinguished Service /Rick Theile
Coach/Alice Bell
Coach/William Cerva
Class of “2016”
Athlete/Ed Wheatley
Athlete/Marcia Apsey
Athlete/Frank Carpenter
Athlete/1999 State Champion Football Team
Athlete/1954 State Champion Baseball Team
Distinguished Service /Jerry Goidosik
Coach/Rich Klenk
Class of “2017”
Athlete/JJ Goidosik
Athlete/Tricia Locanto/Douglas
Athlete/2010 State Champion Bowling Team/Mark Faupel
Distinguished Service /Ronald Gonzales MD
Coach/Larry Niederstadt
Class of “2018”
Athlete/Richard Bell
Athlete/Eric Anderson
Athlete/Judy Novak
Athlete/1986 Boys Sprint Team
Athlete/Angelo Pavesi
Coach/Ron Brownlie
Distinguished Service /Jim Swartzendruber
Class of “2019”
Athlete/Kaitlin Henninger
Athlete/Jack Dietrich
Athlete/Ryan Griffus
Athlete/Marcia Kendall
2020 and 2021 Covid Years
Class of “2022”
Athlete/Mark Apsey
Athlete/Bev Berdella
Coach/Dave Larsen
Distinguished Citizen/Cecil Szepanski